Monthly Archives: May 2013

Track & Field All-Round Points 2013

Apologies for the delay. Based on awarding points 3, 2, 1 for 1st, 2nd and 3rd in all events, including relays the winners of the various All Round Awards are:

  • Minor Boys – St Clements 10
  • Junior Boys – St Clements 18
  • Inter Boys – St Flannans 31
  • Senior Boys – Mount Hawk 24
  • Minor Girls – Mount Hawk 10
  • Junior Girls – St Marys Newport 24
  • Inter Girls – Col Muire Ennis / Mount Hawk 18
  • Senior Girls – Crescent 19
  • All Round Boys – St Clements 51
  • All Round Girls – Mount Hawk 44
  • All Round Track – Castletroy College Girls 23
  • All Round Field – St Clements 31

Track & Field Results 2013

The full results for can be downloaded  now – Results 2013 v3. These have been updated with further corrections on 13/05/13 at 8pm

Latest Corrections

  • Seamus McMahon, St Caimins was 1st in Senior Boys Hammer & Senior Boys Discus
  • Edel Slattery, Mount Hawk was 2nd in Senior Girls Javelin
  • Shane O’Sullivan, Mount Hawk was 2nd in Senior Boys High Jump

Please Note:

  • 3 to qualify in all events for Munsters – only 2 events (& relay) per athlete.
  • Minor Events for Munster are: 100m, 800m, Shot, Long Jump & Relay
  • Juniors may only compete in either 800m or 1500m but not both
  • Please refer to www.munsterschoolsathletics.org for information about Munster Schools Championships

Additional Qualifiers for Munsters 2013

Due to some athletes qualifying in more than 2 events the following athletes have additionally qualified for Munster Schools Championships.

  • Brian Hill – Mount Hawk – IB400
  • Mairead Lordon – Hazelwood – GI800
  • Ronan Barry – St Flannans – BI200
  • Stephen Maher – St Flannans – BJ1500
  • Elaine Yelverton – Newport – GJ1500
  • Ciara Donegan – Causeway – GJ100
  • Lauren Whelan – Gaelcholaiste Luimnigh – GJLJ
  • Cliodhna Blake – Kilmihil – GJ75H
  • Elaine Shannon – Scoil Mhuire Ennistymon – GJ800
  • Patrick Hayes – Glenstal – BI3000
  • Bill Floyd – Killaloe – BI800
  • Louis Ryle – Mount Hawk – BI1500
  • Patrick Chesser – Rice College – BS1500
  • Seán Conway – Spanish Point – BJHJ
  • Abimbola Sabayo – Col Muire Ennis – GISHOT

Also whoever came 4th in the Boys Senior 800m (name was not given to recorder).

The following have been entered directly for the Pole Vault

  • Ellen Larkin – Villiers – IGPV
  • Katie O’Riordan – Pres Tralee – SGPV
  • Una Marley – Mount Hawk – SGPV
  • Matt Clancy – Mount Hawk – IBPV
  • Michael Grimes – Mount Hawk – SBPV

Clarification re: Day 2 Start Time

ONLY the 300m & 400m Hurdles are at 9.45am on Thursday 9th May. All athletes involved in these events should be at the track for 9.30am.

The 75m, 80m, 100m, & 110m Hurdles will not start until 11am, as part of the main programme of events.